czwartek, 1 czerwca 2017

Przedmioty: Experimental Soil Mechanics

O tym przedmiocie pisałem już wcześniej przy okazji postu o badaniach w Centrifuge Lab (LINK). W trakcie tego przedmiotu wykonywaliśmy serię badań w wirówce, aby zbadać przewagę ścian oporowych o kształcie wklęsłym do tych prostych. Tematem zainteresowano się analizując zamki w Japonii gdzie u podstawy mamy właśnie ściany oporowe o wklęsłym kształcie.


Nasze badania polegały na wykonaniu ściany oporowej z bloczków zwanych "porcupine" oraz umieszczeniu ich w komorze wirówki. Do samych testów w wirówce, musieliśmy wykonać szereg badań piasku oraz geosiatki. I tak, w laboratorium wykonaliśmy badania bezpośredniego ścinania oraz rozciągania. 
Badanie na rozciąganie (Tensile Test)
Podczas testów w wirówce podczas osiągania przeciążenia 10g, kamera, która była umieszczona w komorze, wykonywała zdjęcia. Po wykonanych testach, na podstawie tych zdjęć, mieliśmy wykonać analizę - image analysis, za pomocą programu Tracker. Dzięki użyciu tego programu możliwe jest otrzymanie wartości przemieszczeń ścian w trakcie testów. Na 'deser' mieliśmy do wykonania model numeryczny w programie OptumG2 naszych ścian oporowych i porównanie wyników, z tymi z laboratorium. 

Nasza cała grupa liczyła 6 osób, dlatego też mieliśmy do opracowania wspólny raport z badań i wszyscy razem pracowaliśmy nad każdym elementem. We dwójkach przychodziliśmy co tydzień do laboratorium i budowaliśmy nasze ścianki, co było zadaniem bardzo czasochłonnym. 

Podczas tego kursu nie odbyło się żadne kolokwium, egzamin czy pisanie esejów. Ocena była końcowa podsumowująca zaangażowania oraz raport końcowy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz