poniedziałek, 30 października 2017

O transakcjach bezgotówkowych słów parę - Aplikacja Venmo

W wielu aspektach to Ameryka nas wyprzedza, w większości wszystkie nowinki przychodzą do nas z kilkuletnim opóźnieniem. Są jednak rzeczy, które Polakom znane są od lat, a w USA jeszcze nikt o tym nie słyszał. Tak właśnie jest z bankowością, a dokładnie z przelewami. 

Mieszkając tutaj już ponad rok, czasem łapie się za głowę i nie mogę pewny rzeczy zrozumieć jak banki tutaj działają. Największą paranoją są tutaj przelewy. W Polsce wpisujemy numer konta dane, kwotę przelewu i tyle. Przelewy są darmowe i zwykle są na koncie drugiej osoby już następnego dnia roboczego. Coś tak prostego jak przelewy, w USA nie działa tak prosto. Każdy przelew równa się dodatkowej prowizji ~$20. Przy jakiś milionowych przelewach to może nie jest problem, ale jak chcesz znajomemu przelać $20, no to już jest problem. 


Do niedawna nie było alternatywy dla tego typu transakcji, aż do 2009 roku kiedy to powstała aplikacja Venmo. Jest to aplikacja, dzięki której można błyskawicznie wysłać pieniądze innej osobie. Jest to usługa oparta na systemie PayPal i co najważniejsze, jest darmowa (do $500). Każdy użytkownik zakłada tam konto, które może powiązać również z Facebookiem. I wtedy kiedy chcesz komuś przelać jakąś kwotę to wpisujesz jego imię i nazwisko i po znalezieniu właściwej osoby możemy jej wysłać odpowiednią kwotę, oczywiście, wcześniej wpisując dane swojej karty bankomatowej. Nie trzeba znać numeru konta czy tez adresu zamieszkania drugiej osoby, aby wysłać przelew. Jest też opcja "request" czy wysłania prośby o zapłatę do konkretnej osoby. Jeśli ktoś się ociąga z zapłatą lub zapomniał o niej, to możemy do takiej osoby wysłać powiadomienie o zapłacie i za jednym kliknięciem ta osoba może nam wysłać pieniądze na nasze konto. Jest to prawdziwa rewolucja na rynku amerykańskim. W poprzednim roku, wartość wszystkich transakcji w Venmo wyniosło ponad 20 miliardów dolarów. 


Oczywiście nic nie jest takie piękne jak się wydaje. Pieniądze wysyłamy w sekundę i otrzymujemy je tak samo szybko. Lecz nie lądują one od razu na naszym koncie. Najpierw są one na naszym koncie w Venmo i dopiero po wciśnięciu "Transfer" możemy je sobie przelać (za darmo!) na swoje konto bankowe. I wtedy zajmuje to, jak to w USA, dwa dni robocze.

Z tego co czytałem to ta aplikacja nie działa w Polsce, ale też nie ma potrzeby i zainteresowania tą aplikację ze strony użytkowników. Od dawien dawna przelewy są darmowe i ludzie się na nie nie skarżą. Na plus jest na pewno fakt, iż w Venmo można wyszukać osobę i przelać jej środki, nie znając jej numeru konta. Nie znam osoby, która zna swój numer konta na pamięć, dlatego ta opcja jest akurat zaletą.

Venmo stało się tak popularne, że już samo słowo 'venmo' weszło do słownika amerykanów. Przy dzieleniu rachunku w restauracji, słyszy się: "I will venmo you." I wszystko jasne. 

Korzystając z faktu, że przelewy w Venmo są darmowe, chciałem wpisać tam moją kartę do konta walutowego (USD) z polskiego banku. Niestety, ta opcja nie wchodzi w grę. Karty zagraniczne z Polski nie działają. Poszukiwania darmowego transferu środków z polskich banków do amerykańskich trwają dalej...

środa, 25 października 2017

Bilety do kina, teatru, opery i inne... - Ticket Center

Bycie studentem Columbia University niesie za sobą wiele plusów. Jednym z nich są darmowe lub przecenione bilety do miejsc kulturalnych w Nowym Jorku. W budynku Lerner Hall na kampusie mamy takie miejsce jak The Ticket and Information Center, gdzie możemy otrzymać darmowe bilety lub kupić je po przecenie. 

Ostatnio postanowiłem wybrać się do kina i sprawdziłem jak działa to Centrum. Bilety można nabyć za $11 (normalna cena $14.5) do sieci kin AMC, lub za $9.25 (normalna cena $15) do sieci kin Angelika/City Cinemas. Cena może wydać się wysoka, ale zobaczcie w jakich warunkach tam się ogląda filmy (AMC Cinema 84th Street):

Środkowy podłokietnik da się podnieść i zrobić z tego dwuosobową kanapę.
Ze względu na wielkość tych siedzeń, nie ma zbyt wielu miejsc na sali i nie ma ścisku.
Jeśli chodzi o muzea, to mamy ogromny wachlarz możliwość. Do większości muzeów na Manhattanie mamy darmowe wejście. Lista darmowych miejsc zawiera najbardziej popularne muzea, takie jak MoMA (Museum of Modern Art) czy MET (Metropolitan Museum of Art). Cała lista podana jest TUTAJ

W  The Ticket and Information Center można również nabyć przecenione bilety na przedstawienia i musicale na Broadway'u, na operę w Metropolitan Opera, czy też na koncerty muzyki klasycznej w Carnegie Hall, czy Lincoln Center.

Centrum Biletowe również pomaga studentom, w sprzedaży biletów na ich wystąpienia czy koncerty. Jeżeli w ramach jakiegoś koła studenckiego, mamy zamiar zrobić jakieś wydarzenie o płatnych wstępie to Centrum zajmuje się wtedy jego organizacją od strony biletowej. 

niedziela, 22 października 2017

Studia Prawnicze w USA - wywiad z Michałem Chajdukowskim

Dzisiaj to nie ja będę mówił "jak jest". Dzisiaj to ja będę zadawał pytania. Moim gościem jest Michał Chajdukowski, student prawa z Law School na Columbia University. Michał ma za sobą już studia prawnicze w Anglii i Francji. Opowie nam trochę o tym jak wyglądają studia w Nowym Jorku oraz czym się różnią od tych w Europie. Zapraszam do lektury!

środa, 18 października 2017

Giving Day


Raz do roku organizowany jest Giving Day, czyli dzień, w którym to organizowana jest zbiórka pieniędzy od wszystkich osób, którym zależy na rozwoju uczelni Columbia. Przez 24 godziny uruchomiona jest internetowa platforma, na której możemy przekazać pieniądze na poszczególne szkoły, badania, kluby sportowe czy wydarzenia organizowane na kampusie.

Jest to dzień, w którym to absolwenci mogą odwdzięczyć się za to, jak studia na Columbia University pomogły im w późniejszym życiu, karierze. Absolwentami tej uczelni są nobliści, prezydenci krajów, właściciele i dyrektorzy wielkich firm. Raz do roku mają okazję by się odwdzięczyć, aby kolejne pokolenie studentów miało takie same, jak nie lepsze, warunki do studiowania. Każdy absolwent uczelni otrzymuje, co roku, list z przypomnieniem o Giving Day. Tak właśnie utrzymuje się więzi z absolwentami. Jest to rzecz, którą można by było zrobić w Polsce. Ciekawy jestem jaki byłby odzew u nas w kraju. W Polsce nawet jakbyś chciał/a to nie ma szczególnie jak wesprzeć finansowo naszych placówek edukacyjnych (liceów, szkół wyższych). Warto spróbować!

To jaki jest wynik zbiórki na Columbia University? Do godziny 20.00 uzbierano już $13 133 034! A do końca jeszcze 4 godziny!

czwartek, 12 października 2017

Moja ulica taka sławna!

Tylko w Nowym Jorku takie rzeczy. Wychodzę sobie z domu, a tu na mojej ulicy kręcą sobie serial. Z ciekawości sprawdziłem sobie o jaki serial chodzi i czy grają tam jakieś gwiazdy. Serial to Deception, a grają w nim m.in. Vinni Jones i Amaury Nolasco. Ci co oglądali serial Prison Break od razu zauważą, po zdjęciu, o kogo chodzi. Był to jeden z uciekinierów z więzienia Fox River State Penitentiary. 


Razem z aktorami, na planie było chyba z 200 osób! Sporo jak na parę scen. Myślałem, że da się usłyszeć ich grę aktorską, ale nic z tego. Oni mówią tam tak cicho, że wygląda to tak, jakby tylko udawali, że coś mówią. Ten mikrofon nad ich głowami pewnie wyłapuje jednak ich głosy. 

Jakoś dwa tygodnie temu w barze 1020, który znajduje się również przy mojej ulicy, kręcili sceny do odcinka Law and Order (pol. Prawo i porządek). Czekam na jakieś większe produkcje. Może uda się wtedy zrobić jakieś zdjęcie z gwiazdami z Hollywood!

środa, 11 października 2017

Obsługa Klienta w Turkish Airlines

Wypożyczyłem swoją torbę podróżną na jakiś czas i oto co zobaczyłem na lotnisku po odebraniu bagażu. Wyglądało na to, jakby cały samolot wylądował na kołach mojej walizki. Jedno koło było spiłowane do połowy, a drugiego nie było. Zdaje sobie sprawę, że na lotniskach nie szczypią się z naszymi bagażami, i że je rzucają jak chcą, ale czegoś takiego wcześniej nie widziałem.


Kupiłem tę torbę chyba za 60 zł w Polsce i miała ona być jednorazowego użytku i takiej też była jakości. Dlatego też, machnąłem ręką na to. No trudno, zdarza się... Jako, że brakowało innego bagażu, to podszedłem do biura obsługi klienta Turkish Airlines z zapytaniem. Przy okazji popatrzyli oni na moją torbę i zapytali o powody jej złego wyglądu. Po 2 minutach przynieśli mi nowiutką torbę bez żadnego wypełniania druczków i zapytali czy mi pasuje taka. Turkish Airlines, jak ty mnie zaimponowałeś w tej chwili !

poniedziałek, 9 października 2017

Kalendarz akademicki w USA

Dzisiaj mamy 9 października, a w Stanach Zjednoczonych tego dnia wypada Dzień Kolumba, który jest dniem wolnym od pracy w urzędach czy bankach. W szkołach nie ma zajęć, a także na większości uczelni w Nowym Jorku. Nie obowiązuje to jedynie mojej uczelni. Kalendarz akademicki w Stanach jest zupełnie inny niż w Polsce i pomyślałem, że warto nieco bardziej przybliżyć jak on wygląda. W nawiasach podaje daty dla roku akademickiego 2017/2018.

Jesień - Fall

Rok akademicki zaczynamy od pierwszego wtorku września (05/09). Od wtorku, ponieważ w pierwszy poniedziałek września wypada Labor Day (04/09), czyli Dzień Pracy. Od wtorku do następnego piątku (15/09) trwa Change of Program Period, czyli czas, w którym dokonujemy wyboru przedmiotów. Trwa tzw. shopping period, w którym możemy przyjść na każdy przedmiot i sprawdzić czy się nam podoba. Jak nie, to go odrzucamy w systemie. Po tym okresie nie możemy już dokonywać żadnych zmian.

I tak, aż do 6 listopada nie ma żadnych dni wolnych. Tego dnia mamy Academic Holiday, a dzień później Election Day (07/11). Kolejne wolne dni związane są z Dniem Dziękczynienia (Thanksgiving Day), który zawsze wypada w czwarty czwartek listopada. Uczelnia dokłada nam dzień przed i dzień po, tak abyśmy mieli wolne od środy do niedzieli (22/11 - 26/11). I to by było tyle, jeśli chodzi o dni wolne na semestr jesienny. Ostatni dzień zajęć to 11 grudnia. Od 12/12 do 14/12 mamy Study Days, podczas których mamy czas na naukę do egzaminów. Potem zaczyna się sesja egzaminacyjna, która trwa do 22 grudnia (piątek). 

Wiosna - Spring

Semestr wiosenny rozpoczyna się dopiero 16 stycznia, również we wtorek, ponieważ semestr rozpoczynamy po Martin Luther King Jr. Day, które wypada w trzeci poniedziałek stycznia. Do piątku (26/01) mamy shopping period. Na wiosnę nie wypada ani jedno święto narodowe, dzięki któremu mielibyśmy wolne. Nawet na Święta Wielkanocne nie ma ani dnia wolnego. Dlatego też, powstało takie coś jak Spring Break, czyli tygodniowa przerwa od nauki (12/03-16/03). Wtedy następują te dzikie wyjazdy studenckie, znane z filmów o amerykańskich college'ach. Najpopularniejszym kierunkiem, co roku, jest meksykańskie Cancun. Wracając do tematu, to 30 kwietnia to ostatni dzień zajęć, 1-3 maja to Study Days, a potem do 11 maja trwa sesja egzaminacyjna. 

16 maja odbywa się oficjalne zakończenie roku akademickie, nazwane Commencement. Jak widać zakończenie odbywa się tylko raz do roku. Ja kończę swoje studia w grudniu, dlatego też będę musiał poczekać na swoje oficjalne zakończenie, aż do maja 2018. 

EGSC Professional Development Scholarship

W School of Engineering trzy razy do roku (Spring, Summer, Fall) przyznawane są stypendia dla studentów (st. magisterskich i doktoranckich) na 'rozwój zawodowy'. Maksymalna kwota o jaką możemy aplikować to $1000. Nie możemy jej wykorzystać na zakup komputera, iPada czy sprzętu do badań, ani też do spłacenia czesnego. Jest ona przeznaczona na konferencje lub szkoły letnie, na które nie bylibyśmy w stanie pojechać za względów finansowych. 


Tysiąc dolarów to nie jest byle co i postanowiłem zawalczyć o to stypendium w moim ostatnim semestrze. W Seattle (13-15 listopada) organizowana jest konferencja na temat najnowszych technologi w tunelowaniu, połączona z wizytą na budowie Alaskan Way Tunnel w Seattle, na której użyto jednego z największych TBM na świecie - 17.4 m średnicy.

Chętnie znowu poleciałbym na drugą stronę Stanów, dlatego z niecierpliwością czekać będę na wyniki, które mają się pojawić na początku listopada.

piątek, 6 października 2017

Fulbright Diplomatic Welcome Reception at UN

Wczoraj odbyło się pierwsze, w tym roku akademickim, przyjęcie zorganizowane przez Fulbrighta. Jako, że pierwsze, to miało też otoczkę dyplomatyczną. Razem ze stypendystami, spotkali się również absolwenci (alumni), przedstawiciele Fulbrighta w różnych krajach oraz przedstawiciele siedziby Fulbrighta z Nowego Jorku. Spotkanie odbyło się w budynkach siedziby głównej Organizacji Narodów Zjednoczonych.


Pamiętam takie spotkania, z początku mojej przygody w Stanach. Wyobraźcie sobie przychodzenie na przyjęcia, na których kompletnie nikogo nie znacie. Nie było to dla mnie z początku łatwe. Tak jak to mówią trenerzy personalni, jest to wyjście ze "strefy komfortu". I jest w tym dużo prawdy. Trzeba dużo praktyki w tego typu sytuacjach, żeby obyć się trochę w tym. Zaczynając już drugi rok jako stypendysta Fulbrighta, mogę powiedzieć, że już nabrałem doświadczenia, poznałem dużo innych stypendystów i takie przyjęcia są świetną okazją do ponownego spotkania oraz wymiany doświadczeń. 

To co jest unikalne w spotkaniach Fulbrighta, jest to, że w ciągu jednego wieczora możesz spotkać ludzi z dosłownie każdego kraju na świecie. Wczoraj udało mi się poznać ludzi z Portugalii, Izraela, Niemiec, Gruzji, Rosji, Włoch i Hiszpanii. 

Oczywiście jest to również okazja do Networkingu, czyli tworzeniu sieci wzajemnych kontaktów. Dla tych studentów, którzy planują robić karierę w polityce, w organizacjach non-profit czy pozarządowych, takie spotkania są świetną okazją do nawiązania kontaktu z ludźmi z branży i rozpoczęcia z nimi współpracy. Przez takie kontakty, później może być łatwiej o pracę. Z tego co się wczoraj dowiedziałem to nawet o możliwość odbycia darmowych(!) praktyk w ONZ studenci się zabijają. Jeśli interesuje cię praca w ONZ to musisz się przygotować na ogromne wydatki na starcie.

czwartek, 5 października 2017

Lepiej naucz się pływać jak chcesz ukończyć Columbia University!

Columbia University należy do grona uczelni, w których to test pływacki jest jednym z wymagań do ukończenia studiów. Każdy student pierwszego stodnia (undergraduate) musi potrafić przepłynąć 3 długości basenu Uris Pool (3x25m) lub wziąć udział w kursie pływania dla początkujących.

Uris Pool
Co ciekawe, tylko i wyłącznie, studenci ze Szkoły Inżynierskiej (School of Engineering) są zwolnieni z tego obowiązku. Legenda głosi, iż przez to, iż Manhattan jest wyspą, to w razie gdyby coś się stało z mostami, każdy student musi sobie poradzić w wodzie. Inżynierowie natomiast są na tyle mądrzy, że w tym czasie skonstruują sobie tratwę lub łódź :)

poniedziałek, 2 października 2017

Pulaski Parade 2017

Co roku, w pierwszą niedzielę października, odbywa się Parada Pułaskiego. W tym roku wypada 80. jubileuszowa rocznica tej Parady. W poprzednim roku, niewiadomo czemu nie było mnie tam, to postanowiłem, że w tym roku już muszę się pojawić. 

Parada odbywa się na najsłynniejszej ulicy Nowego Jorku, czyli Fifth Avenue (5. Aleja), od 36. ulicy do 56 ulicy. Uczestniczyło w niej tysiące ludzi polskiego pochodzenia. Na trasie ustawiło się mnóstwo Polaków oraz turystów. To był chyba jedyny taki dzień w roku, kiedy można było usłyszeć na całych Manhattanie takie hity jak: "Ona tańczy dla mnie", "Ona czuje we mnie piniądz" czy "Przez Twe Oczy Zielone". A przynajmniej to te co ja zapamiętałem :)



Ja razem z innymi polskimi studentami szliśmy wspólnie jako Polish Club at Columbia University.  Udało się nam nawet zrobić sobie zdjęcie z naszym konsulem generalnym w Nowym Jorku, Maciejem Golubiewskim. 

 

Galeria: