czwartek, 29 grudnia 2016

Przedmioty: Design of Construction Systems

Przedmiot Design of Construction Systems jest prowadzony przez Profesora Vincenta Tirolo, który chyba jest jednym z najbardziej doświadczonych ludzi na Columbia University. Przez 15 lat swojej kariery był Chief Engineer of Skanska Civil na Amerykę. Nie wiem ile ma lat, ale wiem że uczestniczył w wojnie w Wietnamie, a dopiero potem zaczął karierę naukową oraz w zawodzie. I pracuje do dziś, także podejrzewam ze sporo. 

Sam przedmiot obejmuje zagadnienia*:

  • zabezpieczania ścian wykopów, ściany szczelinowe (slurry wall), oporowe (retaining wall)
  • grodzie (cofferdam), palowe ściany oporowe (secant wall), 
  • odwodnienie gruntu (dewatering), underpinning, 
  • drążenie tuneli w gruntach, w skale, 
  • typy TBM (maszyn drążących)
  • rusztowania (scafolding)
  • wykonywanie szalunków (formwork)

* Czasem mam problemy w nazewnictwie niektórzych pojęć. Czasem angielskie nazwy jak "soldier pile and lagging" mają po polsku dużo bardziej skomplikowane nazwy - "ściana wzmacniana metalowymi palami i drewnianym deskowaniem". Sam musiałem większość rzeczy wygooglować, także jeśli jakaś nazwa jest nieprawidłowa to w nawiasie jest podany także angielski odpowiednik. 

Zajęcia były połączeniem wykładów z ćwiczeniami, które trwały 2 godziny 40 minut, bez przerwy. W czasie semestr mieliśmy do wykonania 4 zadania domowe (assignments). Na każde z nich mieliśmy 2 tygodnie. Według planu mieliśmy mieć Midterm i Final, ale w trakcie semestr profesor zamienił Midterm na zadanie projektowe.

Zadanie projektowe polegało na zaprojektowaniu wykopu z dwoma rozporami, z użyciem ścian szczelinowych soldier pile i sheet pile. Każdy poziom wykopu miał zostać przeanalizowany osobno (1 poziom bez rozpory, 2 poziom - pierwsza rozpora, 3 poziom - dwie rozpory). Mieliśmy dokonać analizy sił działających na konstrukcję, znaleźć maksymalny moment zginający w ściance na każdym poziomie i potrzebne zagłębienie ścian szczelinowych oraz siły w rozporach. Na końcu wymiarować wszystko.  

Final odbył się prawie ostatniego dnia sesji, 22 grudnia. Trwał 3 godziny i zawierał 40 pytań wielokrotnego wyboru. Większość pytań dotyczyła teorii, ale było parę również zadań obliczeniowych. Było wiele 'zmyłek'. Zauważyłem, że to typowe tutaj. Wszędzie jednym słowem próbują Cię zmylić, także trzeba uważać udzielając odpowiedzi. Egzamin typu 'open book', czyli można mieć ze sobą wszystko czego chcemy, w wersji papierowej.

Był to dla mnie, osobiście, najciekawszy przedmiot. Pewnie dlatego, że dotyczył tuneli, ale też dlatego, że w jednym kursie każdy aspekt budowy wykopów i drążenia tuneli został omówiony bardzo szczegółowo. Ostatni projekt, nad którym pracował nasz profesor, to Second Avenue Subway, czyli nowa linia metra, która zostanie otwarta 1 stycznia 2017 w Nowym Jorku. W czasie trwania zajęć mieliśmy mnóstwo nawiązań i ciekawych anegdot na temat tego projektu. 

Ciekawą historią była sytuacja, gdy ze względu na możliwość osiadania jednego z budynków przy budowie metra, należało ewakuować mieszkańców całego bloku. Warto dodać, iż ta linia metra przebiega przez wschodnią część Manhattanu, która jest uważana za tą 'bogatą'. Mówiąc 'bogaty' w NY mam na myśli ludzi, których majątek liczony jest od kilkudziesięciu milionów w górę. Także, normalnie ewakuacja budynku jest dużym problemem dla wykonawcy, ponieważ niesie za sobą duże koszty przeniesienia mieszkańców. Ale przez to, iż były to wakacje, a właściciele to milionerzy, to większość z nich zdecydowała, że przeniesie się na ten czas do swoich letnich domów, na Florydzie, Long Island czy też w Kalifornii. Koniec końców, wielkiego  problemu nie było. Takie rzeczy tylko w NYC.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz