No i się zaczęło. Pierwsze zajęcia już za mną. Po ostrej selekcji i jakże głębokiej analizie zdecydowałem się jak na razie na 5 przedmiotów, z których ostatecznie muszę wybrać 4. Na mojej "short list" są:
- Geotechnical Engineering Fundamentals
- Foundation Engineering
- Design of Large Scale Bridges
- Design of Construction Systems
- Tunnel Design & Construction
Pierwsze dwa kursy jeszcze się nie rozpoczęły ze względu na to, iż rok rozpoczął się od środy. Pierwsze dwa tygodnie roku są na zapoznanie się z przedmiotem i jest to czas, w którym możemy dokonać zmian kursów. Po 16 września już jest to nie możliwe. Dlatego też, ciężko stwierdzić ile osób przyszło na dany kurs, bo rzeczywiście się na niego zapisało, a ile tak po prostu z czystej ciekawości. Każdy przedmiot jest raz w tygodniu po 2 godziny i 40 minut. Z czego 5-10 min to przerwa.
Na Mosty przyszło ok. 50 osób, czyli prawie cały rok. Myślę, że jest to główny przedmiot dla wielu z nas, dlatego pewnie większość zostanie. Ten kurs prowadzi Theodore P. Zoli, który jest jednym z głównych inżynierów firmy HNTB. Żeby zaliczyć przedmiot należy wykonać projekt w grupach 4-5 osobowych. Dokładnych wytycznych jeszcze nie otrzymaliśmy, ale prowadzący wspomniał, że "nudzić to my się nie będziemy" i że często może być tak iż po zajęciach będziemy musieli pracować do późnych godzin.
Design of Construction Systems jest przedmiotem o zabezpieczeniu głębokich wykopów, palowaniu , ścianach oporowych, szczelinowych, wykonywaniu drenaży, odwodnień. Generalnie większość czynność potrzebnych w wykonywaniu tuneli. Prowadzący jest specjalistą od Tuneli, dlatego też na tym się skupia. Jest to również moja specjalizacja, dlatego też trafiłem idealnie. Aby zaliczyć przedmiot należy zdać 2 egzaminy: jeden w październiku (midterm), drugi w grudniu (final). Na egzaminach można mieć wszystkie notatki oraz książki. Z doświadczenia wiem, że taka forma egzaminu nie sprawia, że jest łatwo zdać. Wręcz przeciwnie. O tyle dobrze, że na pewno nie będzie "wkuwania" teorii i definicji co było moją bolączką podczas poprzednich lat studiowania.
Ostatnim przedmiotem w moim pierwszym tygodniu były zajęcia z Tunnel Design & Construction. Co mnie zdziwiło najbardziej było to, że zapisanych osób na tym przedmiocie jest 9. Z tego 6 pojawiło się na pierwszych zajęciach. Najwidoczniej nie ma za dużo osób, które wybrały podobną ścieżkę do mojej. Także może nie będzie, aż tak ciężko dostać się na ciekawe praktyki w wakacje? Zobaczymy. Ocenianie na tym kursie wygląda następująco: obecność i aktywne uczestnictwo w zajęciach - 15%, prace domowe - 25%, dwa kolokwia po 15%, egzamin 30% oraz dodatkowe punkty za raport z wycieczki z placu budowy tunelu.
Na kilka dni przed każdym kursem dostajemy informację na skrzynkę pocztową, z jakimi materiałami mamy się zapoznać i jakie fragmenty książek mamy przeczytać. Pierwsze zajęcia były tylko wprowadzeniem, na kolejnych mamy dostać wytyczne co do projektów i zadań domowych i wtedy będę mógł trochę więcej napisać o każdym z tych przedmiotów.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz