sobota, 1 kwietnia 2017

Akademiki Columbia University

Moje mieszkanie pokazywałem już na początku mojego pobytu (LINK). Jest to mieszkanie w akademiku dla studentów studiów magisterskich (graduate). Jako studenci II stopnia jesteśmy ulokowani w akademikach oddalonych najdalej od głównego kampusu. Mój budynek jest ostatnim zlokalizowanym on-campus, na 111 ulicy. Jest to normalne mieszkanie w bloku, który należy do Columbia University. 

Akademiki dla studentów I roku
Dla studentów I stopnia, akademiki wyglądają jednak zupełnie inaczej i na nich się dzisiaj skupię. Zacznijmy od tego, że na każdym roku studiów ( I - freshman, II - sophomore, III - junior, IV - senior) przysługują inne akademiki. Dla studentów I roku zarezerwowane są akademiki najbliżej głównej biblioteki Butler. W kolejnych latach zostają przeniesieni do dalej położonych budynków. Na IV roku mieszkają już na East Campus, a na studiach magisterskich już poza głownym kampusem (jak ja). 

Akademików dla "świeżaków" jest kilka: Jon Jay Hall, Wallach Hall, Hartlay Hall, Carman Hall i Furnald Hall, ale w większość ulokowani oni są w tym pierwszym. Na I roku mieszkają oni w pokojach jedno- (365) lub dwuosobowych (36) z dzielonymi łazienkami, z kuchnią na każdym piętrze. Roczny koszt to $8166 (wszystkie opłaty wliczone). Na parterze ulokowana jest stołówka, a w podziemiach pralnia*.

*Co do pralni to mała dygresja. Dla wszystkich studentów undergraduate, w akademikach pralnia jest darmowa. Dla studentów graduate, juz nie. Koszt to $2 za każde pranie + $2 za suszarkę.

**Pewnie kojarzycie z filmów pralnie, które są w Stanach. W Nowym Jorku, budynki nie mają odpowiedniego odprowadzenia kanalizacji i nie jest możliwe posiadanie pralki w domu. Dlatego też, na każdej ulicy są pralnie, gdzie można zrobić własne pranie. Dobra wracam do akademików... :)


Akademiki dla II, III roku
Akademików dla studentów II, III i IV roku jest mnóstwo i nie zawsze są przydzielone tylko do jednego roku, tak jak dla studentów I roku. Studenci ostatniego roku (senior) są w większości ulokowani w East Campus, gdzie pokoje wyglądają zupełnie inaczej niż, w każdym innym budynku. W East Campus studenci mają do dyspozycji townhouse lub duplex dla 4-6 osób. Są to odpowiednio cztero lub trzy- poziomowe mieszkania. Na każdym poziomie są 2 pokoje jednoosobowe oraz na jednym poziome znajduje się salon + kuchnia. 


East Campus (widok na townhouse)
To co wyróżnia akademik dla studentów undergraduate i graduate jest też ochrona. Ci pierwsi mają stróża i ochronę 24h/dobę i bez ID nie jest możliwe wejście na teren akademika. Każdy student oczywiście może wprowadzić swoich gości (max. 3 osoby) na własną odpowiedzialność. W moim budynku nie ma natomiast żadnego stróża.

Jak to wygląda z alkoholem w akademikach?

Lobby akademika East Campus
W Polsce alkohol w akademikach jest 'oficjalnie' zakazany i każdy student chowa alkohol przy wejściu, jakby to przyszedł w piątek na wieczór literacki przy herbacie lub co najmniej szachy. 

Tutaj, lobby (na zdjęciu) w piątkowe i sobotnie wieczory wygląda jest wejście do klubu. Tworzą się ogromne kolejki, bo dużo studentów I czy II roku chce przyjść do starszych studentów. Alkohol, w tym akademiku nie jest zabroniony, ponieważ jest to akademik dla studentów +21 (w USA alkohol można pić od 21 roku życia), dlatego też stróże nic nie mówią na widok całych zgrzewek Bud Light'a czy Corony. 

Nie tak dawno temu, na jednej z licznych imprez, które się tutaj odbywały jeden ze studentów wpadł do szybu wentylacyjnego i tak przetransportował się z 23. piętra na 16. Wszystko miało miejsce późno w nocy, dlatego spędził całą noc pomiędzy ścianami budynku. Dopiero nad ranem o 7.30 ktoś usłyszał wołanie ze ściany. Cała akcja zakończyła się rozwaleniem ściany (zdjęcie) przez strażaków i uwolnieniem nieroztropnego studenta. Wszystko już z nim dobrze, ale co posiedział w ścianie to jego. 

Komentarz stróża mówi wszystko: "Wild…a lot of partying last night..".

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz