Zajęcia są bardzo intensywne, na jednych zajęciach przerabiamy duży zakres materiału. Jednak wszystko przedstawiane jest z praktycznego punku widzenia. Przedstawiane są budowy na terenie Stanów Zjednoczonych i omawiane są poszczególne aspekty. Na przedmiocie Geotechnical Engineering Fundamentals mamy za zadanie zrobić analizę budynku Millenium Tower w San Francisco, który według najnowszych badań osiada 8-15 cali więcej niż przewidywano. Celem projektu jest zbadanie przyczyn osiadania.
Na Design of Bridges mieliśmy wykład o tym jak detonacja ładunków wybuchowych wpływa na konstrukcje budynku, mostu, i gdzie są słabe punkty konstrukcji i jakiej ilości C-4 potrzebujemy do udanego wyburzenia. Taki trochę "poradnik terrorysty", dlatego też materiały z tych zajęć nie mogły zostać nam udostępnione.
Na zajęciach dalej "walczę" z dostosowaniem się do jednostek imperialnych...Ale powiedzcie jaka jest w nich logika? Weźmy np. jednostki miary:
12 inches (cali) - 1 foot (stopa)
3 feet (stopy) - 1 yard (jard)
5280 feets - 1 mile (mila)
A u nas:
10 mm - 1 cm
100 cm - 1 m
1000 m - 1 km
Tak jakby logiczniej :)
Obowiązuje dwunastkowy system liczbowy tzn. 1.5 stopy to 1 stopa i 6 cali. Także przy przeliczeniu na metry trzeba być uważnym. I teraz do tego dochodzą powierzchnie i objętości:
1728 cubic inches - 1 cubic foot
27 cubic feet - 1 cubic yard
Najgorzej to już wygląda, jeśli chodzi o ciśnienie, gęstości:
psf - pound per square foot (funt/stopa^2)
psi - pound per square inch (funt/cal^2)
psi - pound per square inch (funt/cal^2)
ksf - kilopound per square foot (1000*funt/stopa^2)
ksi - kilopound per square inch (1000*funt/cal^2)
pcf - pound per cubic foot (funt/stopa^3)
ksi - kilopound per square inch (1000*funt/cal^2)
pcf - pound per cubic foot (funt/stopa^3)
pci - pound per cubic inch (funt/cal^3)
Jeśli chodzi o liczenie to można się przyzwyczaić i zapominać o innych jednostkach, lecz trudno jest po prostu wyobrazić sobie te wielkości. Czy obciążenie 600 psf to dużo czy jednak nie tak bardzo? No i tutaj trzeba jednak przeliczyć sobie na "nasze" jednostki i przeanalizować.
Kolejne podsumowanie po zdobyciu pierwszych ocen. Mam nadzieję, że będzie się czym pochwalić :)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz